Pyłek kwiatowy- Bomba witaminowa

Poza miodem jednym z najbardziej znanych produktów pszczelich jest pyłek kwiatowy zwany inaczej pszczelim , bo zbierany jest przez pszczoły.

Kolor pyłku jest różny i zależy od tego z jakiej rośliny był pozyskany, od koloru jasnożółtego po brązowy, najczęściej na rynku mamy do czynienia z pyłkami mieszanymi stąd jego różnorodna kolorystyka, ale to dobrze , bo im bardziej kolorowy tym cenniejszy.

Pyłek zawiera bogactwo dobroczynnych dla naszego organizmu właściwości i nie bez powodu nazywany jest „ bombą witaminową”. Do tej pory znajdował zastosowanie jako produkt leczniczy w medycynie naturalnej lub suplement w różnego rodzaju domowych dietach , ale w ostatnich latach znalazł się w kręgu zainteresowań przemysłu kosmetycznego i farmakologicznego.

Jego nieocenione wartości odżywcze wynikają z bogatego składu chemicznego, do tej pory wyodrębniono w nim aż 250 różnych związków, m.in. cukry proste, aminokwasy , kwasy tłuszczowe, składniki mineralne oraz mnóstwo witamin z grup A,B,PP, D i inne.

Przeprowadzono szereg badań pyłku pszczelego potwierdzających iż spożywanie pyłku ma nieoceniony wpływ na naszą kondycję psycho-fizyczną.

Przede wszystkim jest bardzo cenną odżywką dla organizmu, doskonale sprawdza się u osób czynnie uprawiających sporty wysiłkowe, eliminuje wiele szkodliwych czynników chemicznych mających wpływ na nasz organizm, wykazuje właściwości odtruwające – wspomaga odbudowę organizmu przy leczeniu uzależnień, jest doskonałym produktem przy leczeniu anemii oraz osłabienia po kuracjach antybiotycznych lub przewlekłych, ciężkich chorobach wyniszczających organizm. Ma nieoceniony wpływ na pracę i stan naszej wątroby, ułatwia jej odbudowę.

Wykazuje również właściwości antybiotyczne , antyalergiczne i antydepresyjne. Poprawia naszą koncentrację, zmniejsza nadpobudliwość i poczucie rozdrażnienia . Wykazuje działanie antymiażdżycowe, obniża ciśnienie i ma korzystny wpływ przy leczeniu stanów pozawałowych. Stosowany systematycznie w połączeniu z miodem łagodzi objawy alergii . Profilaktycznie stosowany łagodzi skutki przeziębień i grypy.

Trudno jest w skrócie wymienić wszystkie walory tego produktu , ale bez wątpienia możemy stwierdzić, że nie ma takiego miodu , który miałby tak dobroczynny wpływ na nasz organizm jak pyłek pszczeli.

Stosowanie pyłku nie jest skomplikowane , ale niestety wymaga systematyczności. Są dwie szkoły jeżeli chodzi o jego stosowanie , jedna mówi , że rozpoczynamy kurację pyłkową późną jesienią lub na koniec zimy i przyjmujemy go przez 4-5 tygodni i robimy przerwę , druga forma to systematyczne spożywanie go przez cały rok niezależnie od pory roku ale w mniejszych ilościach.

Jak przyjmujemy pyłek ?

2 łyżeczki pyłku zalać 3/4 szklanki wody o temp.do 40 stopni , wymieszać i odstawić na noc. Rano jeszcze raz mieszamy i wypijamy na czczo.