Kit pszczeli

Kit pszczeli to lepka i gęsta substancja pozyskiwana przez pszczoły z żywic i wydzielin drzew i kwiatów. Po przyniesieniu jej do ula pszczoły przeżuwają ją dodając specjalnych enzymów .W zależności od tego z jakiego źródła pszczoły go pozyskały i składników roślinnych kit pszczeli może różnić się barwą i nieznacznie składem chemicznym . Możemy spotkać go w różnych odcieniach od zielonkawo-pomarańczowej aż do mocno brunatnej .

Służy pszczołom do dezynfekcji ula i ochrony pszczół przed bakteriami , wirusami i grzybami, które mogą zagrażać zdrowiu rodziny pszczelej .Dodatkowo do uszczelniania i zalepiania wszelkich dziur przed gryzoniami i innymi „niepożądanymi gośćmi” a czasem nawet do ich mumifikacji.

Główny skład kitu pszczelego to :witaminy i minerały, garbniki, olejki eteryczne, pyłek pszczeli, żywice , woski i mnóstwo innych domieszek . Szacuje się , że w składzie kitu pszczelego występuje ponad 300 substancji wykazujących aktywność biologiczną ( czyli mającą wpływ na stan zdrowia organizmu zarówno chorego jak i zdrowego). Stąd jego szerokie wykorzystywanie w medycynie naturalnej , przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Wykazuje silne działanie przeciw-ustrojowe, zwalczające bakterie , grzyby i różnego rodzaju wirusy. Sprawdza się w wspieraniu leczenia zakażeń paciorkowcem , polio, opryszczki, wirusowego zapalenia wątroby, wrzodów żołądka, chorób krtani, paradontozy i zapaleniu dziąseł , anginy , przeziębień i grypy . Bardzo bogaty skład wspiera procesy regeneracyjne i stymuluje układ immunologiczny przyczyniając się do wzmocnienia jego odporności. Korzystnie wpływa na układ krwionośny i niweluje skutki stresu. Z powodzeniem stosowany w leczeniu ran pooperacyjnych i zabiegach stomatologicznych. Polecany również przy leczeniu chorób skórnych , odmrożeń i oparzeń. Od wielu lat jest składnikiem wielu suplementów diety .

Kit pszczeli na rynku występuje w różnych formach , w zależności od potrzeb i zastosowania ( wewnętrznie czy zewnętrznie) możemy kupić wyciąg alkoholowy z kitu pszczelego czyli propolis, surowiec, maść propolisową , tabletki , kapsułki, itp. Z doświadczenia wiemy jednak , że większość Klientów chcąc mieć pewność co do jakości produktu finalnego kupuje surowiec do samodzielnego zrobienia wg własnych receptur. Takie receptury dziś można znaleźć w sieci, czasopismach , książkach zielarskich itp.

Uwaga !

Ze względu na bogaty skład i zawartość pyłków kit może uczulać, najczęściej osoby z alergią na produkty pszczele . Dlatego przed zastosowaniem warto niewielką ilość wetrzeć w zgięciu łokcia i obserwować reakcję . Najczęstsze reakcje to zaczerwienienie , swędzenie lub obrzęki.